ПМ-18 Хімія


03.04.2020
Лекція (2 год.)
Тема 4.10. Основи. Властивості,
застосування гідроксидів Натрію і Кальцію.
Опрацювати: Хімія 11 клас (за посиланням «Підручники»), с.158-163, §26, лекційний матеріал.
1. Замалюйте у зошит схему «Класифікація основ»
2. Випишіть рівняння хімічних реакцій, що характеризують хімічні властивості основ.
3. Запишіть у зошит висновки.
4. З яким компонентом повітря може реагувати натрій гідроксид, який міститься в негерметичній упаковці? Наведіть відповідне хімічне рівняння.
5. Складіть молекулярне та йонно-молекулярне рівняння реакції розчину лугу з алюміній гідроксидом, продуктом якої є натрій гексагідроксоалюмінат Na3[Al(OH)6].
6. Чи взаємодіють кальцій гідроксид із барій нітратом, натрій гідроксид із ферум(ІІ) сульфідом? Кожну відповідь обґрунтуйте.
7. Виконайте завдання для самоконтролю 1-34.
Склад і назви основ.
Серед кількох найважливіших класів неорганічних сполук є клас основ.
Основи – це сполуки, до складу яких входять атом металічного елемента й одна або кілька гідроксильних груп OH (залежно від валентності металу).
Загальна формула основ: Me(OH)n, де n – число груп OH, що відповідає валентності металічного елемента. Me – символ металічного елемента.
Назва основ
Назви основ, як і неорганічних сполук інших класів, складаються із двох слів. Першим є назва металічного елемента, а другим — слово «гідроксид»: KOH – калій гідроксид, Ba(OH)2 – барій гідроксид. Якщо елемент має кілька значень валентностей, то це значення вказується у назві гідроксиду:
Fe(OH)2 – ферум(II) гідроксид, Fe(OH)3 – ферум(III) гідроксид.
Тривіальна назва натрій гідроксиду — їдкий натр, а кальцій гідроксиду — гашене вапно. Іноді натрій гідроксид називають каустичною содою (із грецької kaustikos — пекучий). Ba(OH)2 – баритова вода; Ca(OH)2 – гашене вапно, вапняне молоко, вапняна вода; NH4OH – нашатирний спирт.
Основи — йонні речовини; їхніми складниками є катіони Меn+ і аніони ОН.
Формули гідроксидів, які відповідають оснóвним оксидам
Загальна формула оксидів
Me2O
MeO
Me2O3
Загальна формула гідроксидів
MeOH
однокислотні
Me(OH)2
двокислотні
Me(OH)3
трикислотні
Наприклад
КОН, NаOH
Ca(OH)2, Вa(OH)2
Fe(OH)3, Al(OH)3
Фізичні властивості основ
Усі основи — тверді речовини. Натрій гідроксид, який найчастіше використовують у лабораторній практиці, має вигляд гранул або пластівців, а кальцій гідроксид — білий порошок.
Більшість основ не розчиняється у воді.
Гідроксиди лужних елементів і Барію є розчинними, а сполуки Mg(OH)2 і Ca(OH)2 малорозчинними. У 100 г води за температури 20 °С розчиняється 112,4 г калій гідроксиду, 108,7 г натрій гідроксиду і лише 0,16 г кальцій гідроксиду.
Розчинні основи, а також кальцій гідроксид мають загальну назву «луги». Водний розчин кальцій гідроксиду називають вапняною водою.
Луги — сильні електроліти. Розчиняючись у воді, вони дисоціюють на йони, з яких складаються:
Вa(OH)2 = Вa2+ + 2OH. Дисоціація відбувається в одну стадію, а не у дві.
Розчинення гідроксидів Натрію і Калію супроводжується виділенням значної кількості теплоти. Ці сполуки добре поглинають вологу і навіть розпливаються у вологій атмосфері. Тому їх зберігають у щільно закритих посудинах і використовують для осушування газів, багатьох органічних рідин.
Луги та їхні розчини роз’їдають тканини, папір, шкіру, становлять небезпеку для слизових оболонок і особливо очей, спричиняють тяжкі опіки. Працювати з ними потрібно дуже обережно.
При нагріванні основи не плавляться, а розкладаються на відповідні оксиди і воду (винятки — NaOH, KOH). Температура плавлення натрій гідроксиду становить +322 °С, а калій гідроксиду +405 °С. Кальцій гідроксид зазнає розкладу за температури 580 °С.
Класифікація основ

56. Основи: їхній склад, номенклатура, класифікація » Народна Освіта
За звичайних умов луги – це тверді кристалічні речовини, милкі на дотик, роз’їдають багато матеріалів, шкіру, папір, тканину, добре розчиняються у воді. Змінюють колір індикаторів: лакмус (фіолетовий) змінюється на синій; метиловий оранжевий (оранжевий) – на жовтий; фенолфталеїн (безбарвний) забарвлюється в малиновий колір.
Нерозчинні основи – тверді речовини, не милкі на дотик, не роз’їдають шкіру, не мають запаху, практично не розчиняються у воді й не змінюють кольору індикаторів. Забарвлені вони по-різному:
купрум(II) гідроксид Cu(OH)2 – блакитний;
Zn(OH)2, Al(OH)3 – білі,
Fe(OH)2 – зеленувато-білий,
Fe(OH)3 – бурий.
Хімічні властивості.
1. Розчинні і нерозчинні основи мають спільну властивість – реагують з кислотами, утворюючи сіль і воду:
NaOH + HCl = NaCl + H2O;  
Cu(OH)2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O.
Тип реакції – обміну, нейтралізації.
Під час взаємодії багатооснóвних кислот з гідроксидами можуть утворюватися кислі солі:
KOH + H2SO4 = KHSO4 + H2O;
Ca(OH)2 + 2H2SO4 = Ca(HSO4)2 + 2H2O.
Під час взаємодії багатокислотних гідроксидів з однооснóвними кислотами можуть утворюватися оснóвні солі:
Ca(OH)2 + HCl = CaOHCl + H2O (основа в надлишку);
CaOHCl + HCl = CaCl2 + H2O.
2. Луги реагують з кислотними оксидами, утворюючи середню або кислу сіль при надлишку чи нестачі лугу відповідно:
2
NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O;
NaOH + CO2 = NaНCO3.
Для нерозчинних основ такі реакції не характерні.
3 Луги взаємодіють із розчинними солями малоактивних металічних елементів, утворюючи нову сіль і нерозчинну основу:
2KOH + FeCl2 + Fe(OH)2↓ + 2KCl.
Луги можуть взаємодіяти із розчинними солями активних металічних елементів, якщо в результаті реакції утворюється нерозчинна сіль:
K2SO4 + Ba(OH)2 = 2KOH + BaSO4↓.
Луги взаємодіють з кислими солями утворюючи середні солі: KHSO4 + KOH = K2SO4 + H2O.
Для нерозчинних основ такі реакції не характерні.
5. Майже всі основи (крім гідроксидів Натрію і Калію, лужних металів) у результаті нагрівання легко розкладаються на оксид і воду:
Cu(OH)2 = CuO + H2O.
Способи добування основ
Розчинних
Нерозчинних
Meакт + H2O → MeOH + H2
(Meакт)xOy + H2O → Me(OH)n
(Meм.акт)хRy + МеOH = MexRy + Me(OH)n
Електроліз розчинів солей: 2NaCl + 2H2O = H2 + Cl2 + 2NaOH
де Меакт. – активний метал, Мем.акт. – малоактивний метал.
1. Розчинні гідроксиди (луги) можна добути взаємодією активних металів та їх оксидів з водою:
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2↑;
Na2O + H2O = 2NaOH.
2. Взаємодією розчинів солей з лугами можна також використати для добування деяких розчинних основ. Якщо на розчини солей натрію, літію та деяких інших металів подіяти гідроксидом барію або кальцію, то внаслідок реакції утвориться розчинна основа і нерозчинна сіль, яку можна легко відокремити від розчину:
Na2CO3 + Ca(OH)2 = 2NaOH + CaCO3↓;
Li2SO4 + Ba(OH)2 = 2LiOH + BaSO4↓.
3. Луги можна добути електролізом водних розчинів солей.
4. Нерозчинні гідроксиди можна добути реакцією обміну між сіллю (найчастіше сіллю малоактивного металічного елемента) та лугом у розчині:
FeCl3 + 3NaOH = 3NaCl + Fe(OH)3↓.
Практичне застосування деяких основ
NaOH – у великій кількості використовується у нафтовій промисловості для очищення нафтопродуктів переробки нафти, в миловарній, паперовій, текстильній промисловостях, у виробництві штучного шовку та в ряді інших виробництв. Кипятінням деревини з NaOH добувають целюлозу. Обробка бавовняних тканин натрій гідроксидом поліпшує їх здатність до фарбування. Натрій гідроксид – важливий реактив у аналітичній хімії.
КОН – застосовують у миловарній промисловості для виготовлення рідкого мила. Внаслідок великої гігроскопічності його використовують як осушувач, для вбирання вуглекислого газу, у хірургії для припікання, як вихідний продукт для добування різних солей калію.
Ca(OH)2  відомий під назвою «гашене вапно», широко використовують у будівництві. Суміш гашеного вапна з піском і водою називають вапняним розчином і використовують для скріплення цегли під час мурування цегляних стін, а також як штукатурка. Вапняний розчин твердне спочатку внаслідок випаровування води, а потім – внаслідок вбирання гашеним вапном з повітря вуглекислого газу й утворення кальцій карбонату. Ca(OH)використовують для добування хлорного вапна [Са(ОН)+ Сl→ CaOCl+ H2O]. Як «вапняну воду» застосовують для білення, у медицині проти опіків або як протиотруту при отруєннях сульфатною чи оксалатною кислотами.
Ba(OH)2 – насичений водний розчин відомий як «баритова вода», є важливим лабораторним реактивом для виявлення СО2, йонів SO42– та СO32– та відносно дешевою розчинною основою.
NH4OH – один з найважливіших хімічних реактивів, розбавлений розчин якого «нашатирний спирт» застосовують як слабку основу в хімічній практиці, у медицині, домашньому господарстві.
Висновки:
Основи — сполуки, які складаються з катіонів металічних елементів і аніонів ОН. Загальна формула основ — Ме(ОН)n.
Розрізняють розчинні у воді основи (луги) й нерозчинні основи.
Луги взаємодіють з кислотними й амфотерними оксидами, кислотами, амфотерними гідроксидами, а їх розчини — ще й із солями.
Найважливішими лугами є натрій гідроксид і кальцій гідроксид. Ці сполуки використовують у хімічній промисловості, техніці, інших сферах.
Нерозчинні у воді основи розкладаються при нагріванні.

Завдання для самоконтролю:
1. Якщо на одяг або шкіру потрапляє їдка речовина, то її необхідно змити: а) водою; б) водою, а потім нейтралізуючою речовиною; в) витерти.
2. Виберіть формули тих речовин, які можна віднести до гідроксидів: MgO, Ca, NaOH, Fe2O3, Cu(OH)2, H2SO4, CO2, Fe(OH)3. Назвіть їх.
3. Напишіть формули гідроксидів, які відповідають таким оксидам: Li2O, Fe2O3, MnO, CaO, PbO, Na2O, Cu2O, Al2O3. Назвіть їх.
4. Складіть формули основ, утворених такими елементами: Літій, Барій, Калій, Алюміній, Купрум(I), Нікол(II), Кальцій. Назвіть їх.
5. Визначте формулу гідроксиду, відносна молекулярна маса якого 107, а валентність металічного елемента – III.
6. Визначте формулу гідроксиду, відносна молекулярна маса якого 40, а валентність металічного елемента – I.
7. Назвіть речовини, формули яких: KOH, K2O, NaOH, Na2O.
8. Вкажіть розчинну у воді основу: NaOH, Pb(OH)2, Mg(OH)2.
9. З переліку наведених речовин Al(OH)3, BaSO4, Cu(OH)2, KOH, KCl, LiOH, Ba(OH)2, Fe2O3, Fe(OH)3. Випишіть формули: а) нерозчинних основ; б) розчинних основ.
10. В присутності фенолфталеїну луги змінюють свій колір на: а) малиновий; б) синій; в) змін не спостерігається.
11. Вкажіть відповідність:
1. гашене вапно;
а) Ва(OH)2;
2. каустична сода;
б) Cа(OH)2;
3. баритова вода;
в) NaOH.
12. Напишіть формули оксидів, які відповідають таким гідроксидам: Fe(OH)2, NaOH, Cr(OH)3, Pb(OH)2, Mg(OH)2. Назвіть їх.
13. Складіть формули таких гідроксидів: хром(II) гідроксид; літій гідроксид; цинк гідроксид; кальцій гідроксид; калій гідроксид.
14. Обчисліть кількість речовини кальцій гідроксиду масою 10,2 г.
15. Визначте масу алюміній гідроксиду кількістю речовини 0,3 моль.
16. Складіть формули і вкажіть характер оксидів і гідроксидів таких елементів: карбон(IV) оксид, цинк оксид, фосфор(V) оксид, плюмбум(ІV) оксид, берилій оксид.
17. Визначте формулу гідроксиду, відносна молекулярна маса якого 241, а валентність металічного елемента – II.
18. Визначте формулу гідроксиду, відносна молекулярна маса якого 56, а валентність металічного елемента – I.
19. Напишіть рівняння реакцій, характерні для КОН та Fe(OH)2.
20. Закінчіть рівняння реакцій, які відображають хімічні властивості основ і спосіб їх добування:
а) KOH + HCl → …               д) Zn(OH)2 + HCl → …
б) KOH + CO2 → …               е) Zn(OH)2 http://www.chemistry.in.ua/wp-content/uploads/t.gif …
в) KOH + FeCl2 → …             є) CaO + H2O → …
г) K + H2O → …                    ж) CuCl2 + KOH → …
21. Зобразіть хімічними рівняннями такі процеси: а) реакція натрій гідроксиду з фосфор(V) оксидом; б) нейтралізація ферум(III) гідроксиду нітратною кислотою; в) розкладання алюміній гідроксиду; г) взаємодія кальцій гідроксиду з карбон(IV) оксидом.
22. Які з поданих речовин можна використати для нейтралізації сульфатної кислоти? Na2CO3, KOH, H2O, Ba(OH)2, CuO, Pb(OH)2, Cu, BaCl2, Al(OH)3. Напишіть рівняння можливих реакцій.
23. Напишіть різнотипні рівняння добування таких основ: а) KOH; б) Zn(OH)2; в) Fe(OH)2; г) Cu(OH)2.
24. Як відрізнити однакові за зовнішнім виглядом білі осади Al(OH)3 і Mg(OH)2?
25. Який ряд формул, утворений лише з формул основ: 
а)
KOH, KCl, K2O; б) NaOH,  Fe(OH)2, KOH?
26. Назвіть речовину, формула якої Al(OH)3: а) алюміній оксид; 
б) алюміній гідроксид; в) алюміній нітрат.
27. Вкажіть рівняння реакції розкладу: а) C + O2 = CO2; б) Zn(OH)2 = ZnO + H2O; в) 2HCl + Zn = ZnCl2 + H2O.
28. Визначте масову частку металу в: а) NaOH; б) Zn(OH)2.
29. Закінчіть рівняння реакції, в результаті якої утворюється купрум(II) сульфат: а) Cu + H2SO4 → …; б) CuCl2 + SO2 → …; в) Cu(OH)2 + H2SO4 →
30. Закінчіть рівняння реакцій. Визначте рівняння реакції нейтралізації: а) Al(OH)3 + HCl → …; б) KOH + CO2 → …; в) Mg(OH)2 + HNO3 → …; г) KOH + SO3 → …; д) LiOH + H2SO4 → …; е) KOH + SO2 → …; є) KOH + FeCl2 → …; ж) Ba(OH)2 + P2O5 → …
31. Закінчіть рівняння реакції нейтралізації: а) ? + HCl = AlCl3 + ?; б) Mg(OH)2+ ? = MgSO4 + ?; в) ? + ? = Pb(NO3)2 + ?
32. Які речовини утворяться при нагріванні: а) Al(OH)3; б) Fe(OH)2; в) Fe(OH)3; г) Cu(OH)2?
33. Здійсніть перетворення: а) Mg → MgO → Mg(OH)2 → MgCl2; б) S → SO2 → H2SO3 → K2SO3.
34. Який об’єм сульфур(IV) оксиду (н. у.) може поглинути розчин калій гідроксиду, що містить 5,6 г лугу?


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

М-19 Біологія

М-19 Біологія

ПМ-19 Біологія